Travaglini S.P.A., światowy lider w obróbce powietrza podczas procesów produkcji spożywczej jest również wiodącym specjalistą projektującym i produkującym zakłady wytwarzające żywność pod najwyższymi rygorami bezpieczeństwa – pomieszczenia czyste. Przy tak bardzo zindywidualizowanych wymaganiach przy tworzeniu pomieszczeń czystych know-how Travaglini zbudowany przez dziesiątki lat jest nie do przecenienia.
Do zakażenia produktu dochodzi na skutek obecności człowieka ( dostarcza na sobie miliony niepożądanych cząstek różnej wielkości ), na skutek warunków w jakich produkt został wytworzony aż do jego spakowania, poprzez urządzenia produkcyjne i płyny ( oleje, smary, kondensaty, ścieki ), procesy mycia i dezynfekcji czy w końcu poprzez biologiczne zakażenia grzybami, pleśniami czy bakteriami obecnymi w powietrzu.
Odizolowanie produktu od otaczającego go środowiska z niebezpiecznymi zanieczyszczeniami podczas całego procesu produkcyjnego jest realnie niemożliwe. Natomiast rozwiązaniem tego wyzwania jest umieszczanie produktów w wysokiej jakości otoczeniu, z w pełni kontrolowanym poziomem czystości.
Pomieszczenia czyste to takie, w których ilość cząstek unoszących się w powietrzu może być kontrolowana. Takie instalacje są konstruowane by minimalizować wprowadzanie, rozwój oraz gromadzenie się zanieczyszczeń. Zakażenie produktów spożywczych spowodowane kurzem, pleśniami czy innymi zanieczyszczeniami przenoszonymi powietrzem obniża istotnie jakość tych produktów oraz ich termin przydatności do spożycia.
Klasyfikacja pomieszczeń czystych jest regulowana normami ISO 14644-1 i US.FED.STD 209D, określającymi maksymalną dopuszczalną ilość zanieczyszczeń o określonym rozmiarze w danej objętości powietrza.
W przemyśle spożywczym stosowanymi najczęściej standardami są klasy ISO 5 – równoważnik klasy 100 wg US.FED.STD 209D i ISO 7 – równoważnik klasy 10,000 wg US.FED.STD 209D. Oznacza to odpowiednio, że w stopie sześciennej ( 28,3 litra ) może znaleźć się odpowiednio do 100 i 10,000 sztuk cząstek o wielkości 0,5µm i większe. Pomiar kwalifikacyjny dokonywany jest w pomieszczeniu podczas jednego z trzech stanów: „as built” ( puste pomieszczenie po jego wybudowaniu i wykończeniu ), „at rest” ( po kompletnym wyposażeniu pomieszczenia gotowego do produkcji, ale bez personelu ), „operational” ( w warunkach regularnej produkcji ).
Projektowanie i budowa pomieszczeń czystych to stworzenie przemyślanego układu współpracujących pomieszczeń, dobór wyposażenia obiegu powietrza, wykończenie odpowiednie pomieszczeń oraz ścisłe przestrzeganie rygorystycznych zasad pracy.
Przepływ powietrza może być realizowany w różny sposób, z wykorzystaniem różnych systemów filtracyjnych:
Zależnie więc od konkretnego zadania wybierane są odpowiednie systemy, dobierane są odpowiednie umiejscowienia filtrów co jest kluczowe dla każdej konstrukcji pomieszczenia czystego.
Krytyczne parametry, jakie muszą być spełnione dla najwyższej jakości produktu obejmują racjonalne zarządzanie opakowaniami, materiałami odpadowymi, zużyciem energii, funkcjonalnością maszyn, ale i nie zapominając o komforcie i bezpieczeństwie pracy personelu. Są to więc:
Kolejnym istotnym obszarem doświadczeń Travaglini jest budowa układów filtracji powietrza. Zależnie od klasy pomieszczeń stosowane są filtry o różnej sprawności i różnie wkomponowywane w cały układ. Należy podkreślić, że obieg powietrza odbywa się non-stop, a urządzenia przechodzą jedynie między fazami pracy produkcyjnej, mycia, suszenia i gotowości do pracy.
Filtracja następuje stopniowo, poczynając od filtrów wstępnego oczyszczania, zanim powietrze dotrze do filtrów dokładnych aż do filtrów absolutnych. Ta kaskadowa filtracja zapobiega uszkodzeniu filtrów dokładniejszych i ich szybszemu zanieczyszczeniu.